GRAPOW

Zakład Naprawy Chłodnic

Łódź, ul. Śląska 42

tel: 42 674 37 73

 

   biuro@grapow.com.pl 

godziny otwarcia:

pn-pt 8:00-17:00

sobota 8:00-13:00

 

 

 

 

Układ wydechowy

Nasza firma posiadając wszelkie elementy układów wydechowych zapewnia kompleksowy serwis układu wydechowego Państwa samochodu. Wszystkie przeglądy, wyceny i diagnostyka GRATIS.

Na zakupione i zamontowane u nas części udzielamy gwarancji.Będąc ważnym podzespołem auta układ wydechowy  warto utrzymywać w dobrej  sprawności. Warto również podkreślić, że ma on wpływ na zużycie paliwa jak i pracę silnika. 

O układzie wydechowym:

Układ wydechowy stanowi połączenie tłumików i rur. Jego rola polega na odprowadzaniu gazów, które są wynikiem spalania mieszanki paliwowej w silniku.

Chcąc zminimalizować  ryzyko przedostania się spalin do kabiny samochodu miejsce wylotu jest dobierane w sposób precyzyjny.

Dodatkowo zespół wydechowy oczyszcza spaliny z obecności związków szkodliwych przez katalizator oraz tłumi hałas powstający w okolicy zaworów wydechowych.

Umiejscowienie układu wydechowego w podwoziu powoduje, że jest on najbardziej narażony na ewentualne uszkodzenia spośród elementów samochodu. Jest on również bezpośrednio poddawany działaniom takich czynników jak: wilgoć, sól, inne związki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne, działanie silnych drgań przenoszonych z jednostki napędowej, pracę w szerokim zakresie temperatury, oraz gwałtowne jej zmiany. 

Ważnym elementem całego układu są tłumiki. Ich zadanie polega na zmianie charakteru dźwięku gazów, które emitowane są przez silnik. W wyniku działania zespołu tłumików dokonywana jest zamiana pulsacyjnego charakteru tego dźwięku na najbardziej zbliżony do ciągłego.

W tym celu stosuje się tłumiki refleksyjne oraz absorpcyjne. Pierwsze zbudowane są z dobranych w sposób prawidłowy komór, które tworzą rezonator. Natomiast w tłumikach absorpcyjnych jako materiał tłumiący wykorzystuje się materiał dźwiękochłonny zmieniający fale dźwiękową na ciepło. Najczęściej są to: e-glass, wełna szklana oraz mineralna. 

Obecnie w budowach tłumików stosuje się połączenie cech obydwu rodzajów.

Możliwe awarie układu wydechowego:

Hałas - jest jednym najbardziej uciążliwym objawem uszkodzenia układu wydechowego. Jego przyczyną może być również źle dobrana część podlegająca wymianie.

Spaliny - innym równie ważnym objawem złej pracy układu jest przedostający się zapach spalin, który przedostaje się do kabiny samochodu. Najczęściej jest to skutek nieprawidłowego zakończenia układu, co w efekcie prowadzi do złego rozpraszania spalin, które dostają się w silne prądy powietrza. Warto również zwrócić uwagę na  nieszczelności, które mogą powstawać na długości układu wydechowego. 

Awarie mechaniczne - w efekcie złego serwisowania oraz braku regularnych przeglądów może dojść do urwania części układu. Wpływ na kondycje układu ma również odpowiedni montaż oraz dokonanie zabezpieczenia antykorozyjnego takich elementów jak: punktów spawania czy obejm. 

Katalizator – do jego uszkodzenia dochodzi najczęściej w sposób mechaniczny.  Taki rodzaj awarii ma wpływ na pozostałe części układu w efekcie prowadząc do spadku mocy silnika. Jednocześnie może wystąpić zanieczyszczenie bądź zatkanie znajdujących się za nim tłumików. 

 

 

 

 Godziny otwarcia:pn-pt8:00-17:00      so8:00-13:00