GRAPOW

Zakład Naprawy Chłodnic

Łódź, ul. Śląska 42

tel: 42 674 37 73

 

   biuro@grapow.com.pl 

godziny otwarcia:

pn-pt 8:00-17:00

sobota 8:00-13:00

 

 

 

 

Układ rozrządu

Układ rozrządu ma za zadanie opróżniać, jak i napełniać komorę, w której miejsce ma spalanie mieszanki. W skład rozrządu zaworowego wchodzi kilka elementów, a najbardziej istotną częścią jest zawór. Do prawidłowej pracy potrzebny jest wał korbowy. Jego rola polega na napędzaniu układu rozrządu, co najczęściej odbywa się za pomocą łańcucha albo paska zębatego.

W autach starszego typu w celu napędzenia rozrządu były wykorzystywane zespoły kół zębatych. Jednocześnie niektóre z typów silników są wyposażone w napęd rozrządu, który obsługiwany jest za pomocą wałka królewskiego. Takie rozwiązanie cechują dość wysokie koszty oraz znaczny hałas pracy. Z drugiej strony jest ono trwałe i niezawodne. W tym przypadku napęd kół znajdujących się w wałku rozrządu jest nadawany przez koło, które umieszczone jest na wale korbowym. Czasami jednak napęd układu rozrządy jest przekazywany do pozostałych elementów silnika m.in.: aparatu zapłonowego, pompy wody.
Ponadto do prawidłowej pracy, która jest wykonywana przez silnik potrzebna jest bardzo precyzyjna synchronizacja zamykania oraz otwierania zaworów.W sytuacji, gdy dochodzi do zerwania paska rozrządu mamy do czynienia z zaburzeniem ruchu tłoków jak i zaworów. W skutek uderzenia tłoków następuje ich wykrzywienie, a zniszczeniu mogą również ulec m.in. głowica silnika i korbowód. W rezultacie konieczna jest wymiana rozrządu łącznie z pozostałymi uszkodzonymi częściami.

 Godziny otwarcia:pn-pt8:00-17:00      so8:00-13:00